wtorek, 9 grudnia 2014

"Jestem tutaj ..."

Zanim złożymy nasz program do Urzędu Miasta, organizujemy regularne spotkania robocze. Na jedno z nich, zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych mediów. 
Oto relacja zamieszczona na stronie Tylko Toruń >> Przyglądamy się pracy toruńskich streetworkerów <<

(fot. Adam Zakrzewski)

niedziela, 16 listopada 2014

Szkolenie dla streetworkerów

W sobotę i niedzielę kontynuowaliśmy rozpoczęte w ubiegłym tygodniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy streetworkerów, prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Toruniu. Podobnie, jak tydzień temu, były to warsztaty psychologiczne i zajęcia z samoobrony. Dwa weekendowe przedpołudnia spędziliśmy na sali treningowej, ćwicząc pod okiem instruktora samoobrony Tomasza Świerczyńskiego.



Zajęcia różniły się od tych sprzed tygodnia, a to za sprawą prowadzącego, który uczył nas podstawowych technik i chwytów samoobrony, bazujących na japońskich sztukach walki – aikido, judo, jujitsu.

niedziela, 9 listopada 2014

Warsztaty komunikacji i szkolenie z samoobrony dla streetworkerów

Drugi dzień szkolenia dla streetworkerów z zakresu bezpieczeństwa pracy na ulicach Starówki, rozpoczęliśmy warsztatem komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

Warsztat poprowadził psycholog Komendy Straży Miejskiej w Toruniu – Jarosław Paralusz. Zajmuje się on szkoleniem grup zawodowych, narażonych w swojej pracy na działanie czynników wywołujących stres. Specyficzna praca streetworkera, wymaga doskonalenia swoich umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, radzenia sobie ze stresem, czy podstaw interwencji kryzysowej.


Po krótkiej przerwie przeszliśmy na salę treningową i pod fachowym okiem instruktora Adriana Tabora, szlifowaliśmy umiejętności skutecznej obrony w sytuacji zagrożenia. Szczególnie ważnym elementem warsztatów była możliwość bezpośredniego zadawania uderzeń, a to dzięki wykorzystaniu specjalnego stroju ochronnego dla instruktora. Mieliśmy okazję poznać prawdziwą siłę naszych ciosów i spróbować przełamać barierę psychologiczną, jaka powstrzymuje nas przed uderzeniem napastnika.




sobota, 8 listopada 2014

Szkolenie z samoobrony dla streetworkerów

W sobotę 8 listopada 2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu czterech spotkań, w ramach szkolenia dla streetworkerów, z zakresu bezpieczeństwa pracy z klientem na ulicach toruńskiej Starówki.

Organizatorzy, czyli Towarzystwo "Powrót z U" przy współpracy ze Strażą Miejską w Toruniu, mając na uwadze aspekt bezpieczeństwa pracy streetworkera, przygotowali propozycje profesjonalnych szkoleń w zakresie samoobrony i komunikacji w sytuacjach zagrożenia.

Kurs samoobrony poprowadził funkcjonariusz z toruńskiej Straży Miejskiej - Adrian Tabor, medalista z 2013 i 2014 roku w I i II Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Kick Boxingu. Adrian, na co dzień pełnią służbę w Grupie Interwencyjnej Komendy Straży Miejskiej w Toruniu.




poniedziałek, 6 października 2014

Szkolenie "Nie bój się bronić"


W sobotę i niedzielę 4-5 października 2014r. odbyły się warsztaty z samoobrony, kierowane do kobiet uczących się, pracujących lub mieszkających na toruńskiej Starówce. Organizatorem kursu była Gmina Miasta Toruń za pośrednictwem Biura Toruńskiego Centrum Miasta UMT wraz ze Strażą Miejską. Treningi oraz zajęcia warsztatowe prowadzone były przez instruktora samoobrony oraz taktyk i technik interwencji - Leszka Baciuka oraz psychologa Komendy Straży Miejskiej w Toruniu - Jarosława Paralusza.


Działania Dream Street będą kierowane do osób przebywających na terenie Starego Miasta, więc panie z naszej grupy z chęcią skorzystały z tej formy warsztatowego samodoskonalenia. Celem prowadzonego kursu była nauka właściwej reakcji i stosowania technik samoobrony w sytuacjach i miejscach zagrożenia bezpieczeństwa osobistego.



czwartek, 2 października 2014

„Streetworking po polsku – w drodze ku większej skuteczności pomocy ludziom ulicy”

W dniach 29-30 września, 1 października 2014 r., odbyło się szkolenie pod nazwą: "Streetworking po polsku – w drodze ku większej skuteczności pomocy ludziom ulicy". Organizator, Departament Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, zadbał o to, aby wzięły w nim udział osoby zainteresowane streeworkingiem, jako formą przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podobnie, jak rok temu, mieliśmy możliwość skorzystania z tej formy podniesienia swoich kwalifikacji, biorąc udział w szkoleniu o zbliżonej tematyce, skierowanym do pracowników socjalnych i streetworkerów. Prowadzącym oba szkolenia był socjolog dr hab. Jacek Kurzępa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.


Praca streetworkerów polega na docieraniu do osób odtrąconych, izolowanych, marginalizowanych przez ogół społeczeństwa oraz na oferowaniu wsparcia w miejscu przebywania tych osób, czyli bezpośrednio na ulicy. 
Poniżej zamieszczamy kilka linków z informacjami o tym wydarzeniu, które ukazały się w lokalnych mediach:

"Streetworking po polsku"
"Pracownicy socjalni w Toruniu szkolą się w streetworkingu"
"Uczą się pomagać"
"Na szkoleniu o ulicznej pracy socjalnej"